Menu

Na začátek o loT

23. 11. 2018 - IoT

Internet věcí, též známý pod zkratkou IoT (Internet of Things), je dnes všeobecně stále více uváděný termín nejen v odborné technické literatuře, ale i téměř ve všech sdělovacích prostředcích od televize, přes různé časopisy různého žánru a samozřejmě internetem konče. Prostě IoT se stalo již téměř módní záležitostí, a skoro každý, do chce být moderní a tzv. IN, se o ní musí alespoň zmínit a spojovat s ní zářivou plně elektronickou budoucnost, kdy všechno bude ještě více jednodušší, protože vše se obstará jakoby samo bez nás lidí plně automaticky. Tato propagace samozřejmě patří hlavně do oblasti cíleného marketingu, který má zajistit, aby na tuto novou technologii, co nejrychleji zaměřil tolik potřebný zájem veřejnosti a tím získaly potřebné prostředky pro rozvoj, bez kterých to samozřejmě nejde.

Pak je tu ovšem stránka čistě technická, která však v případě internetu věcí má ve výsledku až možná nečekaně mnoho aspektů. Nejde zde čistě jen o základní komunikaci a přenos dat, ale i nakonec jejich následné smysluplné zpracování, skladování, vyhodnocení a použití. Nelze ani podceňovat ochranu takto získaných dat proti zneužití. Zabývat se všemi těmito aspekty již není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Co je internet věcí?

IoT je zjednodušeně řečeno cokoliv, co je připojeno k síti (včetně internetu), nebo k jiným strojům a pracuje samostatně bez nutnosti lidského zásahu. Všechny ostatní termíny jen popisují věci, které jsou prostřednictvím internetu věcí možné. Takže připojený dům, auto atd. prostě znamená, že jsou nějakým způsobem připojeny k síti. Totéž platí pro průmysl. Toto propojení, umožněné řadou moderních komponent a převážně bezdrátových komunikačních systémů a protokolů. Jednoduše umožňuje návrhářům, aby vytvářeli “inteligentní” (sofistikovanější) vybavení a stroje tak, aby svou činnost samy měřily, zaznamenávaly, zobrazovaly, sledovaly a podle tohoto se automaticky nastavovaly.

Architektura IoT

Pro první základní zpřehledňující rozlišení je dobré si vymezit, jak si IoT vlastně v základních blocích představit. Existují tři základní prvky, které patří do architektury internetu věcí:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *